Challenger App

No.1 PSC Learning App

1M+ Downloads
400 apples were bought at INR 1200 per hundred and were sold at a profit of 7800. Find the selling price (in INR) per dozen of apples.

A158

B168

C183

D178

Answer:

B. 168

Read Explanation:

Cost price per 100 apples = ₹1200
So, cost price per apple = (1200 ÷ 100 = ₹12)

For 400 apples:
Total cost price = (400 × 12 = ₹4800)

Given profit = ₹7800

Total selling price = (4800 + 7800 = ₹12,600)

Selling price per apple = (12600 ÷ 400 = ₹31.50)

Selling price per dozen (12 apples):

31.5 × 12 = 378

Selling price per dozen apples = ₹378


Related Questions:

What is the gain per cent, while selling 33 m of cloth, if there is a gain equal to the selling price of 11 m?
By selling an article for ₹20, a dealer makes a profit of 10%. By how much should he increase his selling price (in ₹, rounded off to two decimal place) so as to make a profit of 40%?
The marked price of a book is 2,400. A bookseller gives a discount of 15% on it. What will be the cost price (in) of the book if he still earns a 20% profit?
In a business with C, A and B invest ₹50,000 and ₹60,000, respectively. The profit of C is double the profit of B. If the total profit is ₹23,000, then the profit of A (in ₹) is:
The marked price of a mobile phone is ₹59,500. During the great Indian festive sale, it is sold for ₹47,600. Determine the discount percentage..