Challenger App

No.1 PSC Learning App

1M+ Downloads
A car covers four successive 8 km distances at speeds of 12 km/hr, 18 km/hr, 24 km/hr and 36 km/hr, respectively. Its average speed (in km/hr) over this distance is:

A19.2

B20

C18

D22.5

Answer:

A. 19.2

Read Explanation:

Each segment is 8 km, so total distance = ( 4 \times 8 = 32 ) km.

Time taken for each segment:

Time=DistanceSpeed\text{Time} = \frac{\text{Distance}}{\text{Speed}}

  • At 12 km/hr: (812=23)hr( \frac{8}{12} = \frac{2}{3} ) hr

  • At 18 km/hr: (818=49)hr( \frac{8}{18} = \frac{4}{9} ) hr

  • At 24 km/hr: (824=13)hr( \frac{8}{24} = \frac{1}{3} ) hr

  • At 36 km/hr: (836=29)hr( \frac{8}{36} = \frac{2}{9} ) hr

    Total time:

23+49+13+29\frac{2}{3} + \frac{4}{9} + \frac{1}{3} + \frac{2}{9}

Convert to common denominator (9):
69+49+39+29=159=53 hr\frac{6}{9} + \frac{4}{9} + \frac{3}{9} + \frac{2}{9} = \frac{15}{9} = \frac{5}{3} \text{ hr}

Average Speed:

Average Speed=Total DistanceTotal Time=325/3=32×35=19.2 km/hr\text{Average Speed} = \frac{\text{Total Distance}}{\text{Total Time}} = \frac{32}{5/3} = 32 \times \frac{3}{5} = 19.2 \text{ km/hr}

Average speed = 19.2 km/hr


Related Questions:

A car can cover 275 km in 5 hours. If its speed is reduced by 5 km/h, then how much time will the car take to cover a distance of 250 km?
In a race, an athlete covers a distance of 366 m in 61 sec in the first lap. He covers the second lap of the same length in 183 sec. What is the average speed (in m/sec) of the athlete?
ഒരു ഓട്ടക്കാരന്റെ വേഗത 15 സെക്കന്റിൽ 150 m ആണ് എങ്കിൽ അയാളുടെ വേഗത മണിക്കൂറിൽ എത്ര കിലോമീറ്റർ ആണ്?
Two trains running towards each other on parallel tracks, at speeds of 45 km/hr and 51 km/hr, take 21 seconds to cross each other. If the length of one train is 290 m, then the length (in m) of the other train is:
A man covers the first half of the journey at the speed of 60 km/h and the remaining at the speed of 84 km/h. What is his average speed (in km/h)?