Challenger App

No.1 PSC Learning App

1M+ Downloads
A gun is fired at a distance of 1.35 km from Mukul. She hears the sound after three seconds. The speed (in m/s) at which sound travels is:

A500

B450

C675

D525

Answer:

B. 450

Read Explanation:

Distance = 1.35 km = 1350 m
Time = 3 seconds

Speed of sound
=DistanceTime=13503=450 m/s= \frac{\text{Distance}}{\text{Time}} = \frac{1350}{3} = 450 \text{ m/s}

Speed of sound = 450 m/s


Related Questions:

A person can complete a journey in 9 hours. He covers the first one-third part of the journey at the rate of 35 km/h and the remaining distance at the rate of 28 km/h. What is the total distance (in km) of his journey?
The speed of a boat in still water is 13 km/h and the speed of the stream is 4 km/h. How much more time will it take in going upstream than ingoing downstream a distance of 68 km? (Correct to the nearest minute)
Find the average speed of Sanjay, who covers the first 150 km in 4 hours and the next 250 km in another 4 hours.
Three friends are exercising together. The first friend runs a lap in 12 minutes, the second in 18 minutes, and the third in 24 minutes. If they all start running together, after how many minutes will they all finish a lap together again?
120 കിലോമീറ്റർ / മണിക്കുറിർ വേഗത്തിൽ ഓടുന്ന ഒരു വാഹനം ഒരു മിനിറ്റ് കൊണ്ട് എത്ര ദൂരം സഞ്ചരിക്കും?