Challenger App

No.1 PSC Learning App

1M+ Downloads
A shopkeeper makes a 15% profit on a sale. He would have made 18%, if he had sold it for Rs.18 more. The cost price of the article is:

ARs. 650

BRs. 550

CRs. 600

DRs. 500

Answer:

C. Rs. 600

Read Explanation:

Let the cost price = ₹x

  • Selling price at 15% profit = (1.15x)

  • Selling price at 18% profit = (1.18x)

Given that the second selling price is ₹18 more:

1.18x1.15x=181.18x - 1.15x = 18
0.03x=180.03x = 18
x=180.03=600x = \frac{18}{0.03} = 600

Cost price of the article = ₹600


Related Questions:

During sale, Raghav bought a notebook marked for ₹44 at 25% discount and a pen marked for ₹15 at 80% discount. How much (in ₹) did he save due to sale?
What is the gain per cent, while selling 33 m of cloth, if there is a gain equal to the selling price of 11 m?
The average weight of Ashish, Kiran and Mahesh is 46 kg. If the average weight of Ashish and Kiran be 40 kg and that of Kiran and Mahesh be 43 kg, then the weight of Kiran (in kg) is:
മിസ്റ്റർ X ഉം മിസ്റ്റർ Y ഉം പ്രതിവർഷം യഥാക്രമം 2,50,000 രൂപയും5,00,000 രൂപയും നിക്ഷേപിച്ച് ഒരു ബിസിനസ്സ്‌ ആരംഭിച്ചു .ഒരു വർഷത്തിന് ശേഷം ,മിസ്റ്റർ X 2,50,000 രൂപകൂടി ബിസിനെസ്സിൽ നിക്ഷേപിച്ചു ,അതെസമയം ,മിസ്റ്റർ Y 1,00,000ബിസിനെസ്സിൽ നിന്ന് രൂപ പിൻവലിച്ചു 2 വര്ഷം കഴിയുമ്പോൾ ,മൊത്തം ലാഭം 6,60,000 രൂപയാണെങ്കിൽ ഓരോരുത്തരുടെയും ലാഭം എത്ര ?
Suman purchased 25 liters of milk at ₹45 per liter and another 15 liters of milk at ₹50 per liter. She combined both quantities and then sold the entire mixture at ₹48 per liter. What was her total profit or loss?