Challenger App

No.1 PSC Learning App

1M+ Downloads
150 മീറ്റർ നീളമുള്ള ഒരു ട്രെയിൻ 72 കിലോമീറ്റർ /മണിക്കൂർ വേഗതയിൽ ഓടുന്നു. ഒരേ ദിശയിദിശയിൽ 6 കിലോമീറ്റർ/മണിക്കൂർ വേഗതയിൽ ഓടുന്ന ഒരാളെ മറികടക്കാൻ എത്ര സമയമെടുക്കും?

A8.2 സെക്കന്റ്

B9 സെക്കന്റ്

C8.7 സെക്കന്റ്

D7.7 സെക്കന്റ്

Answer:

A. 8.2 സെക്കന്റ്

Read Explanation:

നീളം = 150 മീറ്റർ ആപേക്ഷിക വേഗത = 72 - 6 = 66 km/hr = 66 × 5/18 സമയം = 150/{66 × 5/18} = 8.2 സെക്കന്റ്


Related Questions:

Along a yard 225 meters long,26 trees are planted at equal distances,one tree being to each end of the yard.What is the distance between two consecutive trees?
A -യിൽ നിന്ന് B -യിലേക്കുള്ള ദൂരം 150 മീറ്റർ. ഒരു സെക്കന്റിൽ 5 മീറ്റർ വേഗത്തിൽ ഓടുന്ന മോട്ടോർ ബൈക്കിൽ യാത്ര ചെയ്താൽ A -യിൽ നിന്ന് B -യിലേയ്ക്ക് എത്തിചേരുവാൻ എടുക്കുന്ന സമയം എത്ര ?
A teacher driving his vehicle at 24 kmph, reaches her school 5 minutes late. If she had driven the vehicle 25% faster on an average she would have reached 4 minutes earlier than the scheduled time. How far is her school ?
9 കിലോമീറ്റർ/മണിക്കൂർ = ----------------മീറ്റർ/സെക്കന്റ്
Rachin travels a distance at 60 km/hr for 2 hours and 80 km at 40 km/hr. Find the average speed of Rachin (in km/hr).