Challenger App

No.1 PSC Learning App

1M+ Downloads
ഒരു ചതുരത്തിന്റെ നീളവും വീതിയും തമ്മിലുള്ള അംശബന്ധം 3 : 2 അതിന്റെ ചുറ്റളവ് (perimeter) 110 സെന്റീമീറ്റർ ആയാൽ ചതുരത്തിന്റെ വീതി എത്ര ?

A23 സെ.മീ.

B22 സെ. മീ.

C18 സെ.മീ.

D20 സെ.മീ.

Answer:

B. 22 സെ. മീ.

Read Explanation:

നീളം : വീതി = 3 : 2 = 3x : 2x ചുറ്റളവ് = 2(നീളം + വീതി ) നീളം + വീതി = ചുറ്റളവ് /2 3x + 2x = 110/2 = 55 5x = 55 x = 55/5 = 11 വീതി = 2x = 2 × 11 = 22 cm


Related Questions:

How much water should be added to 60 liters of milk at a price of 1121\frac12 per liter for ₹20 to get the mixture at a price of ₹ 102310\frac23?

The ages of Deeksha and Amit are in the ratio of 7 : 5 respectively. After 4 years the ratio of their ages will be 4 : 3. What is the difference in their present ages?
ഒരു പ്രോജക്ടുമായി ബന്ധപ്പെട്ട് രമ്യ 6 ദിവസവും രാഹുൽ 5 ദിവസവും ജോലി ചെയ്തു. രണ്ടു പേർക്കും കൂടി 13,200 രൂപ ലഭിച്ചു. അവർ ആനുപാതികമായി തുക വീതം വച്ചാൽ രാഹുലിന് ലഭിക്കുന്ന വിഹിതം എന്ത് ?

If a : b =2: 3 and b : c = 3: 4, then a : b : c =?

An amount of ₹351 is divided among three persons in the ratio of 4 : 11 : 3. The difference between the largest and the smallest shares (in ₹) in the distribution is: