Challenger App

No.1 PSC Learning App

1M+ Downloads
Find the time taken by 180 M long train running at 54 km/hr to cross a man standing on a platform ?

A4 seconds

B12 seconds

C30 seconds

D15 seconds

Answer:

B. 12 seconds

Read Explanation:

Solution:

Given:

Length of Train = 180 m

Speed of Train = 54 km/hr =54×518m/sec= 54\times{\frac{5}{18}}m/sec

=3×5=15m/sec=3\times{5}=15 m/sec

Time taken by the train to cross the man standing on the platform =18015=12sec=\frac{180}{15}=12 sec


Related Questions:

Train A leaves station M at 7:35 AM and reaches station N at 2:35 PM on the same day. Train B leaves station N at 9:35 AM and reaches station M at 2:35 PM on the same day. Find the time when Trains A and B meet.
A 725 m long train passes through a 235 m long tunnel in 48 sec. Find the speed of the train.
125 മീറ്റർ നീളമുള്ള ഒരു ട്രെയിൻ മണിക്കൂറിൽ 30 കി. മീ. സഞ്ചരിക്കുന്നു. അത് പ്ലാറ്റ്ഫോമിലെ ഒരു വിളക്കുമരം എപ്പോൾ കടക്കും?
200 m നീളമുള്ള ഒരു ട്രെയിൻ 900 m നീളമുള്ള ഒരു തുരങ്കം കടന്നത് 44 സെക്കൻ്റ് കൊണ്ടാണ്. എങ്കിൽ ട്രെയിനിൻ്റെ വേഗം മണിക്കൂറിൽ എത്ര കിലോമീറ്റർ ?
240 മീറ്റർ നീളമുള്ള ഒരു തീവണ്ടിക്ക് പാതവക്കിൽ നിൽക്കുന്ന ഒരു വ്യക്ഷത്തകടന്നുപോകുന്നതിന് 8 സെക്കന്റ് വേണം. എങ്കിൽ 600 മീറ്റർ നീളമുള്ള ഒരു ഫ്ലാറ്റ്ഫോം കടക്കാൻ ആ തീവണ്ടി എത്ര സമയമെടുക്കും?