Challenger App

No.1 PSC Learning App

★
★
★
★
★
1M+ Downloads
A train of length 200 m is moving with a speed of 72 km/h. How much time will it take to cross a bridge of length 400 m ?

A25 sec

B28 sec

C30 sec

D20 sec

Answer:

C. 30 sec

Read Explanation:

The train will take 30 seconds to cross the bridge.

## 1. Calculate Total Distance

To completely cross the bridge, the train must travel its own length plus the length of the bridge.

Total Distance=Length of Train+Length of Bridge\text{Total Distance} = \text{Length of Train} + \text{Length of Bridge}

Total Distance=200 m+400 m=600 m\text{Total Distance} = 200\text{ m} + 400\text{ m} = 600\text{ m}

## 2. Convert Speed to Meters per Second

The speed is given in km/h\text{km/h}, but the distance is in meters. Multiply by 518\frac{5}{18} to convert to m/s\text{m/s}.

Speed=72×518 m/s\text{Speed} = 72 \times \frac{5}{18}\text{ m/s}

Speed=4×5=20 m/s\text{Speed} = 4 \times 5 = 20\text{ m/s}

## 3. Calculate Time Required

Divide the total distance by the speed to find the time.

Time=Total DistanceSpeed\text{Time} = \frac{\text{Total Distance}}{\text{Speed}}

Time=600 m20 m/s=30 seconds\text{Time} = \frac{600\text{ m}}{20\text{ m/s}} = 30\text{ seconds}

Final Answer

The total time required for the train to cross the bridge is exactly 30 seconds.


Related Questions:

400 മീറ്റർ നീളമുള്ള ഒരു തീവണ്ടി എതിർ ദിശയിൽ നിന്ന് ഒരു സമാന്തര പാതയിലൂടെ മണിക്കൂറിൽ 60 കിലോമീറ്റർ വേഗതയിൽ സഞ്ചരിക്കുന്ന 300 മീറ്റർ നീളമുള്ള ഒരു തീവണ്ടിയെ മറികടക്കാൻ 15 സെക്കൻഡ് എടുക്കും . നീളമുള്ള തീവണ്ടിയുടെ വേഗത മണിക്കൂറിൽ എത്രയാണ് ?
300 മീറ്റർ നീളമുള്ള ഒരു ട്രെയിൻ 30 സെക്കന്റ് കൊണ്ട് 500 മീറ്റർ നീളമുള്ള ഒരു പാലം കടക്കുന്നു എങ്കിൽ ട്രെയിനിന്റെ വേഗത എന്ത് ?
A train running at 75 km/hr crosses another train running at 30 km/hr in the same direction in 108 seconds. If the length of the fast-moving train is 950 m, then what is the length (in m) of the slow-moving train?
A train 150 m long running at a speed of 60 km/hour takes 30 seconds to cross a bridge. What is the length of the bridge?
Two trains are moving in opposite directions at speeds of 50 km/h and 110 km/h. The length of one train is 500 m. The time taken by them to cross each other is 12 seconds. The length (in m) of the other train, correct to 2 decimal places, is: