Challenger App

No.1 PSC Learning App

1M+ Downloads
The average salary of 30 employees is ₹4,000. If one more person joins and the average salary becomes ₹4,300, what is the salary of the newly joined person?

A13,300

B13, 000

C12, 200

D12,000

Answer:

A. 13,300

Read Explanation:

The average salary of 30 employees = ₹4,000 The total salary of 30 employees = 4000 × 30 = ₹120,000 The average salary of 31 employees = ₹4,300 The total salary of 31 employees = 4300 × 31 = ₹133,300 The salary of the newly joined person = 133300 - 120000= ₹13,300


Related Questions:

ഒരു സ്ഥാപനത്തിൽ ജോലിചെയ്യുന്ന 5 ആളുകളുടെ പ്രായം 25,27,33,41,54 ആയാൽ അവരുടെ ശരാശരി പ്രായം എത്ര ?
Find the simple interest (in ₹) on ₹2500 as a sum borrowed at 4% per year rate of interest for 4 years.
തുടർച്ചയായ അഞ്ച് ഒറ്റ സംഖ്യകളുടെ ശരാശരി 61 ആണ് . ചെറുതും വലുതുമായ സംഖ്യകൾ തമ്മിലുള്ള വ്യത്യാസം എന്ത് ?
The average weight of Mahesh, Ram and Anwar is 46 kg. If the average weight of Mahesh and Ram be 39 kg and that of Ram and Anwar be 49 kg, then the weight of Ram (in kg) is:
m ഇനങ്ങളുടെ ആകെ തുകയുടെ 20% അതിന്റെ ശരാശരി ആണെങ്കിൽ , m ന്ടെ മൂല്യം എന്താണ്?