Challenger App

No.1 PSC Learning App

1M+ Downloads
If a man sell his horse for Rs. 450, he would lose 25%. For what price he would sell his horse if he has to get 15% gain ?

A600

B690

C700

D800

Answer:

B. 690

Read Explanation:

75% = 450 1% = 450/75 = 6 115% =115 × 6 =690


Related Questions:

If 35% of k is 15 less than 3600% of 15, then k is:
480 ന്റെ 75% + 750 ന്റെ 48% = ?
റഹീമിന്റെ വരുമാനത്തേക്കാൾ 20% കുറവാണ് രാജുവിന്റെ വരുമാനം. റഹീമിന്റെ വരുമാനം രാജുവിന്റെ വരുമാനത്തേക്കാൾ എത്ര ശതമാനം കൂടുതലാണ് ?
ഒരു വൃത്തത്തിന്റെ ആരം 50% വർദ്ധിപ്പിച്ചാൽ വിസ്തീർണത്തിൽ എത്ര ശതമാനം വർദ്ധനവ് ഉണ്ടാകും ?
The population of a district is 384000, out of which 192000 are males. 69% of the population is literate. If 53% males are literate, then what percentage of females are literate?